MUĞLA İL MEM ARGE

Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Okul Ziyaretleri

Avrupa Konseyinden Uluslararası proje uzmanları " Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında, ilimizde yer alan 11 pilot okulda proje kapsamında planlanan çalışmaları ve proje sürecini değerlendirmek ve rehberlik etmek  için okullarımızı ziyaret etti.    
Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Okul Ziyaretleri

MEB ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle (Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanlığında) 10 ilde yürütüldüğünü belirten İl Müdürümüz, Muğla eğitim ailesi olarak 11 pilot okulumuzla projeye katkı sunmaktan son derece mutluyuz.

"Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında, ilimizde yer alan 11 pilot okulda proje kapsamında planlanan çalışmaları ve proje sürecini değerlendirmek  için Avrupa Konseyinden Uluslararası proje uzmanı  Angelos VALLİANATOS ve proje yürütücüsü Yasin GEREN pilot okullarımızı ziyaret etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serap AKSEL, Temel Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Yıldız Yılmaz ve proje koordinatörü Songül ÇAKMAK ve Salih MACİT  okul ziyaretlerinde uzmanlara  eşlik ettiler.

MEB ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle (Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanlığında) 110 pilot okulun dahil olduğu "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında, ilimizde yer alan 11 pilot okuldan toplam 24 öğretmenimiz Ankara ve İstanbulda düzenlenen eğitici eğitimlerine katıldı.

24 öğretmenimiz Ankara'da ve İstanbul'da almış oldukları eğitimlerle; tüm çocukların gelişimsel özelliklerini dikkate alarak kendi okullarında uygun demokratik ortamın sağlanması ve bu yönde etkili uygulamaların gerçekleştirilmesine yönelik gerekli bilgi ve becerileri edinme, demokratik kültür yetkinliklerini anlama ve bu yolla deneyimlerini bir arada paylaşma,  eğitim ortamlarında var olan ve öngörülen sorunlara birlikte çözüm önerileri geliştirme imkanı buldular.

Bu eğitimleri tamamlayan eğitmen öğretmenlerimizce, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde pilot okullardaki öğretmenlere, demokratik kültürün güçlendirilmesine ilişkin Şelale Eğitimleri  18-25 Eylül 2021 tarihleri arasında Fethiye, Bodrum ve Menteşe'de eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Eğimlerden sonra okullarımızda komisyonlar oluşturuldu ve projenin hedeflerine uygun yetkinlikler ve uygulanacak etkinlikler seçilerek her okulda okul ihtiyaçlarına göre  planlar oluşturuldu ve uygulanmaya başlandı.

"Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" ile temel eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler ve okullarda görev yapan tüm personel ile ailelerin de proje sürecine dâhil edilerek evrensel temel değerlerin yanı sıra temel hak ve özgürlükleri içine alan demokratik bir okul kültürünü eğitim sistemine yerleştirmek ve toplumun genelinde demokratik kültür uygulamalarını güçlendirmek hedefleniyor.

 14-01-2022

 

 Pilot Okullarımız

Okul Öncesi

    Fethiye-Zübeyde Hanım Anaokulu

·         Menteşe-75. Yıl Anaokulu

·         Milas-Gümüşlük Anaokulu 

İlkokul

·         Bodrum-Zeyyat Mandalinacı İlkokulu

·         Dalaman-Atakent İlkokulu

·         Menteşe-Yenice İlkokulu / Ortaokulu

·         Seydikemer-Şehit Gürcan Akan İlkokulu 

Ortaokul

·         Bodrum-Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu

·         Bodrum-Profilo Marina Ortaokulu

·         Ortaca-Güzelyurt Şehit Asteğmen Tayyar Milat İlkokulu / Ortaokulu

·         Yatağan-Madenler Ortaokulu

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.