MUĞLA İL MEM ARGE

Okur-Gezer Projesi Yazar Buluşmaları başladı...

Okur-Gezer Projesi Yazar Buluşmaları başladı...
Okur-Gezer Projesi Yazar Buluşmaları başladı...

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Okur-Gezer Projesi kapsamında yer alan yazar buluşmalarının ilki Köyceğiz'de gerçekleştirildi. Okur-Gezer projesi yazar buluşmaları 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı 2.dönemi boyunca konuk edilecek yazarları ilçelerde düzenlenecek okul kütüphanesi ziyaretleri ve yapılacak söyleşiler eşliğinde öğrencilerle buluşturmayı hedeflemektedir. Konuk yazarların kitaplarının öğrencileri tarafından okunması, eleştirel bir bakışla yorumlanması ve sorgulanması sonucunda hazırlanacak sorular eşliğinde söyleşilerin planlaması öngörülmüştür. Böylece düşünen, sorgulayan ve sağlıklı düşünen bireylerin yetişmesi sağlanacaktır.

Bu düşünceler ışığında Köyceğiz'de gerçekleştirilen yazar buluşmalarının ilk konukları Fatih Baha Aydın ile Mevsim Yenice'ydi. Program gereği Köyceğiz Anadolu Lisesi ile Köyceğiz Fen Lisesi'ni ziyaret eden yazarlara öğrencilerin ilgisi beklentilerin üstündeydi. Yazar Fatih Baha Aydın'ın "Bihaber" romanı ile yazar Mevsim Yenice'nin "Bilinmeyen Sular" kitapları üzerinden yorumlarını ve sorularını paylaşan öğrencilerin her biri okuma yolunda büyük aşamalar kaydetmiş, bilinçli bir okur olarak yazarları da mutlu eden bir seviyede kendilerini ifade ettiler. Öğleden sonra Köyceğiz Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleştirilen söyleşide beklenenin üzerinde bir istek, beklenenin üzerinde yorumlar gerçekleştirildi. Genç yazarların samimi paylaşımları söyleşilerin etkisini daha da fazlalaştırdı. Her biri birer ışık olan gençlerin sunumları yazarlar için de önemli bir eleştirel kaynağa dönüştü. Öğrenciler yaptıkları okumalarla hem hikâyede hem de romanda bir üst okumanın gerektirdiği aşamaları yerine getirerek "Anlayarak Hızlı Okuma" becerisini zamanla kazanmış olacaklar. Öğrencilerimiz kitap okuma, anlama ve yorumlamada çok üstün başarılar elde ettiler. Söyleşide konuşan Fatih Baha Aydın, "Bireyin sağlıklı yetişmesinde yazara ve aileye büyük sorumluklar yüklenmiştir." diyerek çatışmanın ana kaynağını araştırmadan ve okumaktan geçtiğini vurgulamaktadır. Mevsim Yenice ise konuşmasında "Hikâyelerimde bireyin kendini bulmasında okumanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Okuyan beyinler ancak doğruyu ve gerçeği sadece kendi adına bulabilir." dedi.

Söyleşi sonunda kitaplarını imzalatan öğrencilerin mutluluğunu görmek projenin asıl hedefine ulaştığının da bir göstergesiydi. Konuk yazarlar Fatih Baha Aydın ile Mevsim Yenice Köyceğiz'den sonraki söyleşileri 25 Şubat 2022 Cuma günü Menteşe ilçesinde gerçekleşecek. Köyceğiz'de elde edilen başarının Menteşe'de artarak devam edeceğini umuyoruz.


24-02-202224-02-202224-02-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.