MUĞLA İL MEM ARGE

Öğrenci Destek Programı

 

PROJENİN ÖNEMİ:

İnsan öz, ruh, kalp, akıl, madde ve bedeniyle bir bütündür. Eğitim sistemleri, ancak insan doğasına ait tüm bu unsurlara bütüncül bir sorumluluk geliştirebildiği ölçüde başarılıdır. 2023 Eğitim Vizyonu, insanı maddi manevi tüm varlık unsurlarıyla bir bütün olarak gören bakışı temsil etmektedir. Öğretmen aynen anne şefkati gibi hayatlarına dokunduğu bireylerin eğitiminde ustalığını ortaya koyar ve insanlaşmanın vasıtası rolünü üstlenir. Bir öğretmenin bilgiden ve beceriden önce öğrencisine şefkatini vermesi, öğrenme etkileşiminin en önemli boyutudur. Böyle olduğunda her çocuğun kendi içinde saklı olan müfredat açığa çıkacaktır. Ancak o zaman merak tetiklenir, cesaret yeşerir ve tutku vücut bulur. Buradan hareketle müdürlüğümüz tarafından özellikle risk grubunda bulunan öğrencilerimizin yaşadığı uyum ve davranış problemlerini çözümlemek, öğrencilerimizin fiziksel, ruhsal ve duygusal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen dış etkenleri azaltılmak veya giderilmesine yönelik sistemli çalışmalar yürütmek amacıyla "Öğrenci Destek Programı" geliştirilmiştir.

GENEL AMAÇ

Projemizin temel amacı; Müdürlüğümüze bağlı resmi okullarda davranış ve uyum problemi yaşayan öğrencilerimizin bilişsel, fiziksel, duyusal ve sosyal gelişimlerini destekleyecek yönde çalışmalar yürüterek daha sağlıklı bir eğitim-öğretim hayatı sürdürmelerine imkan tanımak ve bu destek uygulamalarının okul ikliminin bir parçası olmasını sağlamaktır.

ÖZEL HEDEFLER

· İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okullarda öğrenim gören ve uyum ve davranış problemi olan öğrencilerin tespit edilmesi.

· Uyum ve davranış problemi olan öğrencilerin bu problemi yaşama nedenlerinin tespit edilmesi.

· Uyum ve davranış problemlerinin giderilmesine yönelik eğitsel ve rehberlik çalışmalarının yapılması.

 

HEDEF KİTLE

Projenin hedef kitlesini Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okullarda öğrenim gören ve EK-1 listede belirtilen uyum ve davranış problemleri sergilediği tespit edilen öğrenciler oluşturacaktır

 

Sorumlu Birim: Strateji Geliştirme Birimi

Proje hakkında bilgi ve iletişim için proje koordinatörleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Koordinatör: Sibel SAĞLAM SAÇAL (ARGE Birimi Ekip Üyesi)

                   Ayşe Özlem SARICAOĞLU (Psikolojik Danışman)

 

Öğrenci Destek Programı Web Portalı

Portal Kullanım Kılavuzu

Proje Yönergesi

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.