MUĞLA İL MEM ARGE

MUĞLA'NIN EĞİTİM PROJELERİ DÜZENLENEN TÖRENLE TANITILDI

Muğla Valiliğimiz himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2023 - 2024 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan projelerin tanıtım töreni düzenlendi.
MUĞLA'NIN EĞİTİM PROJELERİ DÜZENLENEN TÖRENLE TANITILDI

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen proje tanıtım törenine Muğla Valimiz İdris Akbıyık, ilçe kaymakamları, il protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan proje tanıtım töreni, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, "Cumhuriyetimizin 100.  yılına eriştiği 2023 yılında Türkiye Yüzyılı vizyonuyla, emin adımlarla ilerlerken Muğla eğitim ailesi olarak gözümüzün nuru çocuklarımızı ve gençlerimizi değerlerine bağlı, geniş ufuklu, azimli, donanımlı, çalışkan bireyler yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. En kıymetli hazinemiz olan yavrularımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlama gayesiyle çıktığımız eğitim yolculuğunda, hayata geçirdiğimiz projelerimizle öğrencilerimiz olduğu kadar öğretmenlerimizi de farklı bir solukla geliştirip güçlendirmeye çalışıyoruz. Bugün burada sizlerin huzurunda, Valiliğimiz himayelerinde ilimizde yürütmeye başladığımız eğitim projelerimizi, kamuoyuna takdim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Muradımız şudur ki: Bizlere inanmanız, her anlamda destek olmanız ve eğitim seferberliği çerçevesinde ilimizi eğitimde marka şehir haline getirmektir." dedi.

Programda hitaplarını gerçekleştiren Muğla Valimiz İdris Akbıyık "Bilindiği üzere medeniyetleri inşa eden ana unsur insandır. İnsanı merkeze almayan, onu ihmal eden hiçbir medeniyet kalıcı olamaz. Ülkelerin kalkınması ve gelişmesi ancak iyi eğitilmiş insan kaynağı ile mümkün olacaktır. Yarınımızın bugünümüzden çok daha iyi olması için, Cumhuriyetimizi, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmemiz ve onları çağın gerekleriyle donatmamız gerekiyor. Eğitim sadece okulu, öğrencileri, velileri ve öğretmenleri ilgilendiren bir konu değildir. Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen o yüzden de herkesi ilgilendiren hayati bir meseledir. Bu nedenle eğitim projelerine ilin tüm paydaşları olarak dört elle sarılarak sahiplenmemiz gerektiğini düşünüyor, öğrencilerimizin her yönden gelişmelerine katkı sağlamak istiyoruz. Benim de yakından takip ettiğim, hatta görev addettiğim "Bir Kitap, Bir İnsan" projesinin Muğla'nın eğitimine ivme kazandıracağına, yürütülen diğer projelerimizin de ilimizin eğitim potansiyelini yükselteceğine yürekten inanıyorum." dedi.

Protokol konuşmalarının ardından il genelindeki resmi özel okullarda öğrenim gören öğrencilere kitap okuma ve yaratıcı yazma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin kütüphaneleri keşfetme ve onlardan yararlanma potansiyellerini artırmak amacıyla Valimiz İdris Akbıyık himayelerinde başlatılan "Bir Kitap Bir İnsan Projesi" tanıtıldı. Programda Menteşe Dumlupınar İlkokulu öğrencilerinin "Bir Kitap Bir İnsan" adlı drama gösterisi ile Menteşe Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları "Bir Kitap Bir İnsan" temalı oratoryo sergilendi ve seyircilerden büyük beğeni topladı. Ardından da Halk Oyunları Gösterisi sahne aldı.

Tanıtım töreni, diğer projelerin sunumuyla devam etti. Öğrencilerin toplumsal ve evrensel değerlerle donanmış ve bu değerlerle yaşamayı, yaşam biçimi haline getirmiş bireyler olarak yetişmeleri adına il genelinde başlatılan Değerler Çınarı Projesi; çevreye duyarlı, doğayla barışık, tüketim bilinci yüksek, ekolojik dengeye katkı sağlayan nesiller yetiştirilmesi amacıyla yürütülen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Proje Yarışmasında Türkiye 3'üncülüğüne layık görülen, aynı zamanda Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığından 250 bin Avro hibe desteği almaya hak kazanarak Blue&Green Schools adıyla Avrupa'ya taşınan Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi; ilimizdeki bilimsel ve akademik çalışmaları destekleyerek ulusal ve uluslararası platformlarda, Muğla'yı akademik başarılarda üst sıralara taşımak gayesiyle yürütülen Akademik Gelişimi İzleme ve Değerlendirme Projesi; Muğla'daki öğretmenleri eğitim, kültür, tarih, sanat, spor ve doğa etkinlikleriyle buluşturarak etkileşim ve iletişimlerini artırmayı amaçlayan Öğretmen Etkileşim Günleri Projesi izleyicilere sunumla tanıtıldı ve yapılan çalışmalar aktarıldı.

Eğitimde İyi Örnekler Yarışmasının 10 kategori birincilerine plaketleri Valimiz İdris Akbıyık tarafından takdim edildi. Daha sonra programda görev alan öğrencilere Valimiz tarafından Bir Kitap Bir İnsan Projesi kapsamında kitap hediye edildi.

Muğla Eğitim Projelerinin Tanıtım Töreni "Eğitimde İyi Örnekler yarışmasında ilk üçe giren toplam 39 okul / kurumun Atatürk Kültür Merkezi fuaye alanındaki sergisinin il protokolü tarafından gezilmesiyle sona erdi.

27-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-202327-12-2023

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.