MUĞLA İL MEM ARGE

MUĞLA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ "çırakarıyorum.com" UYGULAMASI İLE TÜRKİYE'DE BİR İLKE İMZA ATTI

   "çırakarıyorum.com"  İşletmelerle, Meslek Liseleri arasında bir köprü....  
MUĞLA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

 Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığınca da takdirle karşılanan "çırakarıyorum.com" web uygulaması, işletmelerle meslek liseleri arasında köprü görevi görüyor.

 Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce tasarlanan "çırakarıyorum.com" web sayfası sayesinde, işletmelerin çırak ve stajyer talepleri anında okullara iletiliyor ve işletmelerde açık olan istihdam alanları tespit edilebiliyor.

 İşletmelerle meslek liseleri arasında köprü görevi görmek amacıyla Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen "çırakarıyorum.com" web sayfası, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da ilgi gören oldukça verimli bir uygulama. İşletme sahibi bilgilerini "çırakarıyorum.com" web sayfasında yer alan sisteme kaydederek kayıt oluyor ve ihtiyaç duyduğu alanlarda çırak öğrenci talebinde bulunabiliyor. Mesleki eğitim veren tüm okul ve kurumlar, işletmelerin çırak öğrenci ihtiyaçlarını görerek öğrencilerini yetenek ve isteklerine göre işletmelere yönlendirebiliyor.

 Uygulama ile İşletmelere Çırak Yerleştirme Süreci Daha Hızlı Yapılabilecek

 Meslek liselerinde, öğrencilerin staj yapabileceği işletmelerin tespitinin ve staja uygunluğunun incelenmesinin zaman alıcı bir süreç olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, bu uygulama ile artık işyerine uygun çırak yerleştirme sürecinin daha hızlı ve kontrollü yapılabileceğinin bilgisini verdi.

 Muğla'da İstihdama Açılan Dijital Kapı

 Uygulamanın okul?sektör işbirliğini artıracağına vurgu yapan İl Müdürü Emre Çay, "çırakarıyorum.com Muğla'da istihdama açılan dijital bir kapı olacak. Uygulama aracılığı ile ilimizin, ilçe ilçe aylık ve yıllık bazlı istihdam açığı görülebilecek. Elde edilen veriler ise İl İstihdam Kurulu ile düzenli olarak paylaşılarak bunun mesleki eğitimde geliştirilecek politikalara destek sunacağına canı gönülden inanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

 Okul Terki yapan Öğrenciler için "Eğitimde Takip ve İstihdam Modülü (ETİM) Uygulaması"

 "çırakarıyorum.com web sayfasının yanı sıra Eğitimde Takip ve İstihdam Modülü (ETİM) uygulamasını da faaliyete geçirdiklerini belirten İl Müdürü Çay, "çırakarıyorum.com web sayfamız ile entegre şekilde çalışacak olan ETİM modülü ile ortaöğretimin herhangi bir kademesinde okul terki yapan öğrencilerimiz, okullar tarafından sisteme işlenecek. Bu öğrencilerin bilgisi, her ilçede ETİM koordinatörü kurum olarak belirlenen mesleki eğitim merkezi veya bünyesinde mesleki eğitim programı uygulanan mesleki ve teknik Anadolu lisesinin ekranına anında düşecek. İlgili koordinatör kurum öğrenci ile iletişime geçerek öğrenciyi ildeki en çok istihdam açığı bulunan mesleki eğitim programına kaydedecek. Mesleki bir eğitim programına devam etmek istemeyen öğrencilerin kaydı ise her ilçede bulunan halk eğitim merkezine iletilecek ve açık öğretime kesin kayıtlarının yapılması sağlanacak." dedi.

 Türkiye'de bir ilke imza attıklarını belirten İl Müdürü Emre Çay, web sayfasının ve ETİM modülünün mesleki eğitime yön vereceğini ve kısa süre içerisinde sistemde aksayan tüm sorunların çözüme kavuşacağını belirtti.

Tanıtım videosu için tıklayınız.

Bilgilendirme Kılavuzunu indirmek için tıklayınız.

Tanıtım Broşürünü indirmek için tıklayınız.

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.