MUĞLA İL MEM ARGE

Hayır Diyebilme Becerilerinin Geliştirilmesi Uygulaması

 

PROJENİN ÖNEMİ

İnsan öz, ruh, kalp, akıl, madde ve bedeniyle bir bütündür. Eğitim sistemleri, ancak insan doğasına ait tüm bu unsurlara bütüncül bir sorumluluk geliştirebildiği ölçüde başarılıdır. Bu bağlamda öğrencilerimizin akademik gelişimi kadar kişilik gelişimi de azami önem arz etmektedir. Öğrencilerimizin özellikle bazı değerlere sahip, güçlü birer birey olarak yetiştirilmeleri sadece kendi yaşamları için değil toplumsal gelişim açısından da olmazsa olmazdır.

2023 Eğitim Vizyonu, insanı maddi manevi tüm varlık unsurlarıyla bir bütün olarak gören bakışı temsil etmektedir. Zira insan; duyumsal, duygusal ve bilişsel ihtiyaçları olan bir beşerdir. Beşerin evrensel bilince ulaştığı insana erme, insan olma yolculuğunun başkahramanıdır. 

Öğrencilerimiz özellikle ergenlik döneminde sigara, alkol, madde gibi bağımlılık yapıcı kimyasalları hayır diyemediği için denemekte ve bağımlılığa ilk adımını atmaktadır. Yine aynı kaygılarla bazı şiddet olaylarına karışabilmekte veya bir takım riskli davranışlar içinde olabilmektedir. Öğrencilerimiz ve velilerimiz için Hayır Diyebilme Becerisini kazanmaları hayatları boyunca bu ve benzeri olumsuzluklarla başetmeleri açısından önem arz etmektedir.

GENEL AMAÇ

Muğla İlinde öğrenim gören öğrencilerimiz ve velilerinin "Hayır Diyebilme" becerisi geliştirmelerine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

ÖZEL HEDEFLER

İlimizin Tüm Okullarında Yürütülecek Çalışmalarla Çocuklarımızın «Hayır» Diyebilme Becerisi Kazanmalarını, Neden «Hayır» Diyemediklerini Fark Etmelerini, Farklı Sebeplerle «Hayır» Diyemeyen Çocuklarımızın, Kabalığa Kaçmadan Ve Yalnızlığa İtilmeden Nasıl «Hayır» Diyebileceklerini Öğretmeyi, Bağımlılık Döngüsünün En Önemli Unsurunu Bertaraf Etmeyi, Akranlarından, Farklı Yaş Gruplarından Gelebilecek Baskı Unsurlarını Fark Etmelerini Sağlamayı, İhmal Ve İstismardan Korunmalarını hedeflemekteyiz.

HEDEF KİTLE

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okullarda öğrenim gören tüm öğrencilerimizi kapsamaktadır.


Proje Yönergesi


Proje hakkında bilgi ve iletişim koordinatör ile irtibata geçebilirsiniz.  

Koordinatör:  Dr.Buket BALLIEL ÜNAL

0252 280 48 00 - Dahili 48 24

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.