MUĞLA İL MEM ARGE

eTwinning İl Koordinatörleri Çalıştayı Bakan Selçuk'un katılımlarıyla Antalya'da gerçekleştirildi.

eTwinning İl Koordinatörleri Çalıştayı Bakan Selçuk'un katılımlarıyla Antalya'da gerçekleştirildi.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK çalıştayın ilk günü telekonferans ile bağlanırken, il koordinatörleri ve diğer eTwinning öğretmenlerinin salgın döneminde çalışmalarını takdir ettiğini ifade etmiştir: "Sizlerle yüzyüze olmayı umut ediyorum, sizlerin haberi olmasa da ben bir çok katıldığım toplantıda sizleri ve çalışmalarınızı örnek gösteriyorum, benim hayalimdeki proje biçimine, benim hayalimdeki işbirliğine, benim hayalimdeki ortak çalışmaya tam da büyük bir örneksiniz. 12 yıldır istikrarla ve her yıl üstüne koyarak devam ediyorsunuz. Sizler dijital içerikleri derslerinde kullanmaya, eğitim teknolojilerine entegre olmaya, uzaktan eğitime zaten hazır bir ekiptiniz. Emin olun bir çok ülke uzaktan eğitime adapte olamadı, yaş ortalaması yüksek bir çok Avrupa ülkesi bu konuda mesafe alamadı.  Müfredata entegre olmanız, proje tabanlı eğitimi desteklemeniz, yabancı dil eğitimine katkı sağlamanız çok dilli ve çok kültürlü bu platformda ülkemizi ilk sıraya yerleştirmeniz büyük bir başarı. Bu alana ne kadar yatırım yapılsa, ne kadar takdir edilse azdır. Eğitimde işbirliğini biz ne kadar sözlü olarak yaygınlaştırmak istesek başarılı olamayabiliriz, ancak sizler eTwinning ile başlatığınız bu işbirliği sürecini doğal olarak yürütüyor yaygınlaştırıyorsunuz. Ulusal değil uluslararası bir iletişim ve çocukların katkı sağlaması söz konusu.  Öğrenci yararına inanılmaz işler başarıyorsunuz. Siz salgın döneminin öncesinde de yaptığınız işleri salgın sürecinde de devam ettirmiş oldunuz. Sizler bu duruma zaten hazırdınız. Eğitim sistemi nereye evriliyor, nereye doğru gidiyor diye düşündüğümüzde eTwinning'e doğru değişiyor dönüşüyor diyebiliriz.  43 ülke içerisinde ülkemizi birinci yapan siz değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyor, YEĞİTEK bünyesinde görev yapan eTwinning çalışma sürecini kolaylaştıran, bu işin önünü açan, işbirliğiyle çalışan meslektaşlarıma da teşekkür ediyorum.  Bizim görevimiz de bu çalışmalara daha fazla zaman ayırmamız daha fazla ilgi göstermemiz gerekiyor bunun farkındayız. Sizler hiçbir mecburiyetiniz olmasa da gönüllülük esasıyla çalışıyorsunuz, 2023 vizyon belgesinde vurguladığımız bir çok çalışmayı zaten uyguluyorsunuz. Destek veren tüm yöneticilerimize, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyor, yüz yüze bir araya geleceğimiz günleri umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

eTwinning Faaliyeti 2021 yılı çalışma planı kapsamında, 3-5 Haziran 2021 tarihleri arasında eTwinning il koordinatörleri, eTwinning Öğretmen Akademisine destek veren Akademisyenler, eTwinning içerik geliştirme ekibi, Kalite Etiketi Değerlendirme Ekibi, eTwinning sosyal medya ekipleri ve eğitmenlerin katılımıyla Antalya'da gerçekleştirildi. Çalıştayda eTwinning il koordinatörlerinin mevcut görev sorumluluklarına göre yeni iş bölümleri ve yeni teknolojik araçların kullanımına dair bilgi verilirken e-İçerik geliştirme ekibi tarafından yeni çevrimiçi eğitim planları ile MOOC tabanlı eğitimlerin konuşmacı ve konu dağılımları planlandı. Kalite Etiketi Destek Ekibi tarafından eTwinning projelerinin değerlendirilmesinde Turna Sistemi tanıtıldı. Sosyal Medya ekibi tarafından da eTwinning faaliyetinin yaygınlaştırma çalışmalarının üzerinde duruldu.

Çalıştay süresince 170 eTwinning paydaşı öğretmene ve idareciye görev alanıyla ilgili bir çok konuda eğitim verildi. Ona uygun yol haritaları oluşturuldu. İlimizden eTwinning İl kordinatörü Semra Ayata, Bodrum İlçe temsilcimiz Necip Akça ve Bodrum MTAL İngilizce Öğretmeni Asude Örnekler katılım sağlamıştır.   Ayrıca eTwinning Okulu ve bu yılın Teması olan Medya Okuryazarlığı ve Dezenformasyon konularıyla da çalıştaya son verildi.

10-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-2021

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.