MUĞLA İL MEM ARGE

Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi Belgeseli

Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi Belgeseli
Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi Belgeseli

         

İlimizde yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, ilimizin tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak, tarih ve kültür değerlerini sevdirmek, gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına ve gelişimine daha geniş katkı sağlamak amacı ile Valiliğimiz himayesinde ve Müdürlüğümüz ile imzalanan destek protokolü kapsamında Milas/Beçin Kalesi ve Ören Yeri antik kentinin tanıtımı için "Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi" belgeseli hazırlanmıştır.

İlimiz Milas ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Menteşeoğulları Beyliği'ne başkentlik yapan ve Türk-İslam dönemi yerleşiminde önemli merkezlerden biri olan Beçin Antik Kenti, bölgenin en önemli ören yerleri arasındadır. Yıl boyunca kazı çalışmaları devam eden antik kentte, gün yüzüne çıkartılan kalıntılar tarihe ışık tutarken, ayakta kalan tarihi yapılar da restore edilerek kültür turizmine kazandırılmaktadır.

İlimizdeki bu önemli ve kıymetli yerin öğrencilerimize tanıtılması, değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması önem arz etmektedir.

Bu amaçla; aşağıdaki linkte bulunan belgeselin indirilerek 7-11 Nisan 2022 tarihleri arasında tüm ilçelerimizdeki 4-5-6-7-8-9-10-11 ve 12. sınıf öğrencilerimize izletilmesi gerekmektedir.

 

Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi Belgeselini indirmek için tıklayınız.

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.