MUĞLA İL MEM ARGE

Bir Kitap Bir İnsan Projesi

Muğla Valimiz Sayın İdris AKBIYIK himayelerinde başlatılan "Bir Kitap Bir İnsan Projesi", Müdürlüğümüze bağlı resmi ve özel okulların tüm kademelerinde öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Özellikle kitaba erişim sorunu yaşayan dezavantajlı öğrenciler projemizin özel hedef kitlesidir. Bu öğrenci gruplarının başta ilimiz genelinde Sayın Valimiz ve ilçelerimizde ise Kaymakamlarımızın katılacağı etkinlikler aracılığı ile kitaplarla buluşturulması sağlanacaktır.

Okuma alışkanlığı, okul öncesi dönemde aile tarafından başlayarak örgün eğitim sisteminde kazandırılmaya devam edilen bir beceridir. Erken yaşlarda bu beceriyi edinemeyen öğrencilerin daha sonraki dönemlerde kitap okumayı sevmeyen bireylere dönüştükleri birçok araştırmanın konusu olmuştur. Kitap okuma konusunda okul ve ailenin işbirlikçi yaklaşımı önemlidir. Bu bilgiden hareketle velilerimizle okuma halkaları oluşturarak okuma konusunda öğrencilerimize rol model olunması planlanmaktadır. Ülke genelinde her okulda açılan kütüphanelerden öğrencilerin kitap ödünç alması ve okuma dışında nasıl yararlanılacağına rehberlik edilmesi ve kütüphane kullanmaya teşvik edici bir yol haritası çizilmesi hedeflenmektedir. Bununla birlikte bu dönem projemizi okuma halkaları etkinlikleri, yazma ve seslendirme etkinleriyle zenginleştirmek hedeflerimiz arasındadır. 

Projenin genel amacı, Muğla ili genelinde öğrencilerimize kitap okuma halkaları vasıtasıyla kitap okuma ve yaratıcı yazma alışkanlığı kazandırmak ve onların kütüphaneleri keşfetme ve onlardan yararlanma potansiyellerini artırmak; bu yollarla okuyarak kazandıkları birikimi yazıya dökmelerine ve yazılı ürünler ortaya çıkarmalarına, öğrencilerin okuduğunu anlama ve düşünme becerilerini geliştirmelerine ve kütüphaneleri tanımalarına, farklı etkinliklerle çok yönlü kullanmalarına olanak sağlamaktır. 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.