MUĞLA İL MEM ARGE

2 Tübitak 4004 Doğa Eğitimleri ve Bilim Okulları Projeleri ile Sahalardayız

"Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde" mottosuyla, Millî Eğitim Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü ile başlatılan tarım seferberliğini, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimleri ve Bilim Okulları Projelerimiz ile destekliyoruz.
2 Tübitak 4004 Doğa Eğitimleri ve Bilim Okulları Projeleri ile Sahalardayız

Tarım ve orman alanında hibe almaya hak kazanan "Tarım Okuryazarlığı ile Yeşil Tarım"  ve "Muğla'da Doğa Eğitimi"  isimli aynı amaca hizmet eden iki farklı TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimleri ve Bilim Okulları Projemiz ile tarım seferberliğindeyiz. Millî Eğitim Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde başlatılan tarım seferberliğinde, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizi tarım ve doğa konusunda bilinçlendirmeyi ve farkındalıklarını geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Yeşil Mutabakat çerçevesinde "Yeşil ve Sürdürülebilir Tarım: Tarladan Sofraya Sürdürülebilir Tarım" önceliğine sahip olan "Tarım Okuryazarlığı İle Yeşil Tarım" isimli ilk projemiz ile tarım potansiyeli yüksek olan ülkemizde, tarım bilincinin kazanılması adına ortam oluşturan etkinliklerle, tarım bağlamında dezavantajlı olan öğrencilerin tarım okuryazarlık düzeylerini artırmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda;

* Nitelikli insan gücü için öğrencilerin tarımla ilgili meslek seçimlerinde etkili olmak,

* Tarımsal hedeflere ulaşabilme noktasında öğrencilerin bilimsel çalışma ve tarımsal uygulama yapabilmelerini sağlamak,

* Öğrencilerde tarımın sosyal, küresel önemini ve tarım politikasını kavramalarına yönelik farkındalık oluşmasını sağlamak,

* Bitkisel ve hayvansal ürünlere ilişkin tarımsal ürünlerin işlenme basamakları ve ürün dağıtımı konularında temel bilgi ve becerilere sahip olabilmeleri için ortamlar oluşturmak projemizdeki temel hedeflerdir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün de destekleriyle yürütülecek olan projemizde 30 kişilik 7. sınıf öğrencisine yönelik 7 gün boyunca düzenlenecek olan 25 etkinlikte; 1 Uzman Akademisyen, 13 Eğitmen (akademisyen) ve 5 Rehber görev alacaktır.

"Muğla'da Doğa Eğitimi" isimli ikinci projemiz ile öğrencilerimizin doğaya bakış açılarına bütüncül bir yaklaşım kazandırmak, ekosistemin bileşenleri konusunda bilinçlendirmeyi ve insanoğlunun neden olduğu kirletici unsurların başka canlıların yaşamını nasıl olumsuz etkilediği konusunda farkındalık geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aynı zamanda Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde yürütülecek olan projemiz kapsamında, 30 ortaokul öğrencisinin doğanın tüm bileşenlerini keşfetmiş ve bu bütünlüğe karşı hassasiyet geliştirmiş bireyler olarak yetişmesi sürecine katkı sunmayı planlıyoruz. 7 gün boyunca düzenlenecek 13 etkinlikte; 2 Uzman Akademisyen, 11 Eğitmen Akademisyen ve 5 Rehber görev alacaktır.

26-07-202226-07-202226-07-202226-07-202226-07-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No.12 İç Kapı No.1 Menteşe/MUĞLA - 90 252 280 4800

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.