MUĞLA İL MEM ARGE

Aşçılık Eğitiminde 2023 Modeli

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen KA3 CULINART: Designing a Joint VET Qualification in Culinary Arts and Pilot Pathways for Continuing Training isimli proje kapsamında planlanan odak grubu çalışması Eğitim alanında Politika Belirleyiciler, Akademisyenler, Sektörel Temsilciler olarak otel işletmecileri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Temsilcileri, aşçılık alanında mesleki eğitim veren okullarımızda görevli İdareci ve Öğretmenler, Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürleri, Proje Yürütme Ekip Üyeleri ve aşçılık alanında eğitim gören Öğrencileri katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
Aşçılık Eğitiminde 2023 Modeli

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen KA3 CULINART: Designing a Joint VET Qualification in Culinary Arts and Pilot Pathways for Continuing Training isimli proje kapsamında planlanan odak grubu çalışması Eğitim alanında Politika Belirleyiciler, Akademisyenler, Sektörel Temsilciler olarak otel işletmecileri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Temsilcileri, aşçılık alanında mesleki eğitim veren okullarımızda görevli İdareci ve Öğretmenler, Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürleri, Proje Yürütme Ekip Üyeleri ve aşçılık alanında eğitim gören Öğrencileri katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Turizm ve konaklama, yiyecek içecek hizmetleri ve gastronomi alanındaki güncel gelişmelerin, aşçılık alanında mesleki eğitim olanaklarının, ulusal ve Avrupa yeterliliklerinin, mezunların istihdam olanaklarının ve eğitimi politikaları belirlenmesinde sektörün katılımı konularında tartışma ve bilgi alışverişi yapılan çalışmada aşçılık alanında staj uygulamasına katılan öğrencilerin staj sırasında karşılaştıkları sorunlar de ele alınmıştır.

Sektör,  eğitim kuruluşu, öğretmen, öğrenci ve eğitimde karar verici rolde bulunan yetkililerin karşılıklı olarak birbirlerinden beklentilerinin dile getirilmesi neticesinde hem Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine hem de yerelde Müdürlüğümüzce yürütülen İşin Erbabı Projesi hedeflerine katkı sağlayacak şekilde bir ortaklık yapısı kurulmasının temelleri atılmıştır.

Çalışma ideal bir aşçının taşıması gereken mesleki yeterliliklerin neler olduğunun değerlendirilmesinin ardından sona ermiştir.

Proje kapsamında yapılan çalışmalar http://culinart-europe.eu/index.php adresindeki proje web sitesinde yayınlanmaktadır.

 

12-02-201912-02-201912-02-201912-02-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi No12 İç kapı no1 Menteşe/MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.